Részt vettünk az idei MoodleMoot konferencián, ahol egy előadás keretén belül szembesültünk néhány megdöbbentő adattal. Magyarországon a regisztrált Moodle rendszerek körülbelül 65%-a még csak az 1.9-es verziónál tart. 2009-ben megjelent a Moodle 2.0, sőt idén télre már a 2.6-os verziót is megismerhetjük. Mindezek ellenére a Moodle-t használók több mint fele még mindig nem állt át a 2.X-es verziók egyikére. (az, hogy a használók nem foglalkoznak oktatásmenedzsment rendszerük újabb változatainak telepítésével, nem csak a Moodle felhasználókra jellemző, több példát tudnánk felsorolni a nem-nyílt forráskódú rendszerek kapcsán is)
Nézzük, milyen funkciók várnak azokra, akik a verzióváltás mellett döntenek:
– A 2.0 fejlesztésekor a fejlesztők kimondottan figyeltek az optimalizálásra, így az oldalak betöltési ideje is lecsökkent.
– Előre kialakított tanulási útvonalakat alakíthatunk ki. A tevékenységeket és tananyagokat mind időben, mind korábbi teljesítések függvényében is korlátozhatjuk.
– A navigációs blokk megújult, elrendezése sokkal testhezállóbb.
– A szereplő blokkok pozicionálása is szabadon változtatható.
– Teljesítés nyomon követésének lehetősége.
– A feltöltött dokumentumok és állományok licencét magunk adhatjuk meg.
– Globális csoportok, „cohorts”-ok létrehozása és azok szerint történő beíratás lehetősége.
– Standard modulok közé integrálásra került a Feedback, vagyis visszajelzés.
– Szerepkörök mellé beépült a Manager.
– Megújult a biztonsági mentés funkció.
– A designban nem sok változást vehetünk észre, de a tevékenységek és a tananyagok ikonjai szebbek, letisztultabbak lettek.
A 2.4 és 2.5 fejlesztése során az optimalizáció terén további előrelépéseket tettek a fejlesztők, a népszerű pluginek pedig beépítésre kerülnek (feedback, könyv, stb.). Ahogy a verziók váltják egymást, egyre több olyan funkció kerül beépítésre, amelyek a kényelmesebb felhasználást biztosítják. Ilyen az új megjelenési stílusok, a beállítások blokkjainak összecsukhatósága, a logikusabb blokkelrendezés, újfajta kurzusformák, a használni kívánt pluginokat pedig a Moodle felületén választhatjuk ki a Moodle Plugin Directoryból.
Rengeteg érvünk van tehát az 1.9.-es Moodle újabb verzióra cserélése mellett. A fent felsorolt új funkciók akár demo rendszerünkben is megtekinthetők.