Korábban, a Lectora blogon egy cikkbe összegyűjtve szerepeltek azok a fogalmak, amelyekkel mindenkinek tisztában kell(ene) lenni, aki kicsit is belemerülne az e-learningbe. A szójegyzéket kicsit átalakítottuk, saját tapasztalataink alapján bővítettük. Az eredeti cikk ITT olvasható.
- mLearning: az e-learningen belül egy dinamikusan növekvő és fejlődő irányzat a „mobil tanulás”. Ennek lényege, hogy a keretrendszerek, tananyagok már okostelefonon, táblagépeken is elérhetővé válnak. Ez természetesen azt a pozitív hatást eredményezi, hogy a tanulók akár buszra várva, vonaton ülve is elérik a tananyagokat, hiszen ha laptopunk nem is, de telefonunk mindig nálunk van. A legtöbb keretrendszer már rendelkezik mLearning sablonnal, a tananyagszerkesztők egy része pedig kész, előre méretezett sablonokat is tartalmaz. A témáról cikket is írtunk már.
- Blended Learning: sokan gondolják, hogy az e-learning bevezetése radikálisan váltja fel a hagyományos, tantermi oktatást, és a kettő együtt nem fér meg egymás mellett (tévhit). Ez nem így van. Amikor a tantermi oktatást e-learninggel egészítjük ki, vagy egy e-learning oktatás mellé biztosítunk személyes konzultációt, kevert, azaz blended learningről beszélünk.
- Social Learning: Fórum, chat, viták, beszélgetések, brainstorming-ok mind-mind a tanulást segítik. Elektronikus környezetbe, e-learning tananyagok köré rendezve máris „social” tevékenységgé válnak. A témával kapcsolatban korábban egy másik tévhitet is eloszlattunk.
- Szoftver szimuláció: Mint már többször írtuk, e-learninggel minden tanítható, így a szoftverek használata is. Szoftver szimuláció során a tanuló egy tananyagon belül járja végig a szoftver menüpontjait, kattinthat maga a kiválasztott funkciókra. Ezekhez természetesen magyarázatot is fűzhetünk, akár leírva, akár narratív módon. Néhányat megtekinthettek az ARTudásmenedzsment oldalán is.
- Rapid e-learning: Nyers fordításban a „rapid” gyorsat jelent. A tananyagok gyors – általában prezentáció konvertálással – történő tananyaggá tételét jelenti. Rapid eszközökről szóló cikksorozatunkat ITT olvashatjátok.
Van olyan fogalom, amit szerintetek érdemes bevenni a következő gyűjteménybe?
[…] fogalmakat bemutató sorozatunk második részében is olyan fontos fogalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek ismerete […]
Miért nem vállalja valaki a nevét ehhez a remek cikkhez?Sajnos így nem az igazi.