Hány sorozatot néztünk már meg egyhuzamban? Pörgetve a részeket gyors egymásutánban amíg a reggeliidőből egyszer csak sötét lett, akkor meg már úgyis mindegy volt, folytathattuk tovább. Ez a binge-watching. A Netflix, az HBO GO már szinte minden háztartás része, és amilyen szívesen válogattunk a kölcsönzőben régebben, olyan gyorsan átálltunk arra, hogy minden egy klikkre legyen tőlünk. Egy jó sorozat lebilincsel. Lehetne ilyen egy kurzus is? Létezhet binge-learning? A munkahelyi tanulás rendkívül fontos, mind a munkaadók mind a munkavállalók szempontjából, ezért a képzés és fejlesztés területére egyre nagyobb hangsúly helyeződik. Nekik viszont versenyezniük kell a felhasználók katartikus élményivel, amit egy-egy sorozat jelenthet.
- Szórakoztató videókra fel!
A Youtube-bal közös világban egy szimpla PowerPoint prezentációval már nem sokra megyünk. Két ásítás között a munkavállalók annyit tanulnak amennyi minimum kötelező, tovább egy lépést sem tesznek. A sorozatok, amiket szeretünk nézni, amiktől függővé válunk, gyorsak, egymásra épülnek, érdekfeszítőek, és bármikor rendelkezésünkre állnak. A tananyagnak a tanuló sejtjei közé kell beépülnie, de nem csak tudásszerzés szempontjából, hanem meg kell pendítenie azokat a bizonyos dopamin-húrokat is, melyek a boldogsághormonokat szabadítják fel egy-egy sikeresen elvégzett modul után. Ez az, ami motiválni fog egy következő elvégzésére, visszajelzés adásra, és igen, a függőségre is.
- Könnyítsük meg a tanulók dolgát!
A tanulótérbe való bejelentkezés legyen pont olyan egyszerű, mint a sorozatunk elindítása. Ha bejutottunk a keretrendszerbe, hány kattintásra van a tananyag? Rögtön megtaláljuk, vagy keresni kell? Ha épp nincs függőben modulunk, ajánl fel rögtön újat, amit elvégezhetünk? Menthetük-e le számunkra fontos információkat, jelölhetünk-e meg kedvenceket? Hogy ezekre a kérdésekre mind igennel tudjunk válaszolni, dolgozzunk össze az IT-sokkal, és paraméterezzük gondosan a keretrendszert, mielőtt élesbe áll. Így lesz igazán intuitív és mélyre hatoló tudásszerzésünk.
- Gerjesszünk étvágyat hozzá!
Mármint szó szerint. A sorozatnézésnek szerves része a nassolás, legyen a tanulásnak is az. Terjesszük el a hírt, hogy az iroda konyhájában extra pattogatott kukoricák, csokik és egyebek bújnak, használja fel bátran őket a tanuló, mielőtt belekezd a tanulásba. Mindenki ízlését ugyan nem találhatjuk el, de bevezethetjük azt is, hogy minden héten egy napra sütnek a munkatársak otthon, és ezeket megosztva tanulnak és majszolnak egyszerre, ez még közösségi élmény is. És mindehhez csak egy jól eltalált körüzenet, profi tananyagok, és kreatív kollégák kellenek.
- Osszunk meg heti előzeteseket!
Hetente egyszer küldjünk frappáns betekintést a tanulóknak, hogy milyen izgalmas dolgokról tanulhatnak. Rövid videók formájában ez abszolút emészthető, látványos, és nagyban támogatja az elköteleződést is. Rövid videók vágása a mai fiatal munkavállalóknak már a vérében van, de rengeteg olyan program létezik, amivel egyébként bárki megtanulhat – keressünk rá, kérjünk segítséget. Még egy ötlet: kérjük meg a fiatalokat, hogy készítsék el a videót, így az ő érdeklődésük már garantált a képzés iránt.
- Kapjon jutalmat a hónap tanulója!
Vannak, akiket a lelkesítő videóelőzetesek, vannak akiket az ingyen nasi, de sokakat a versenyszellem motiválni. Jelöljünk meg díjat (pl.: jobb parkolóhely egy hónapig, ingyen ebéd egy hétig, vagy egy új kütyü, bármi tényleg értékelhető jutalom). Hirdessük ki a kihívást mindenki előtt, dokumentáljuk a győzteseket, mutassuk meg eredményeiket a többieknek is, így már egymást is motiválják a munkatársak.
Forrás: Bodell, L. (2018. 01. 03). House Of Smarts: 5 Ways To Get Teams Binge-Learning. Letöltve: 2019. 02. 14, URL: https://elearningindustry.com/house-smarts-5-ways-get-teams-binge-learning